Haber

Kaçkar Dağları’nda “Heliski” heyecanı başladı

Avrupa’ya yakınlığı ve kar kalitesiyle yerli ve yabancı kayakçıların gözdesi haline gelen Kaçkar Dağları, helikopter kayağı olarak bilinen “helix ski” tutkunlarını ağırlamaya başladı.

Kayakçılar, dik yokuşlarda ve yüksek yokuşlarda helikopterle kayak yaparak dağın zirvesine indi. SporBunun bir kolu olan helix dünyada sayılı merkezlerde yapılmaktadır.

Türkiye’de bu spor 2005 yılından bu yana Kaçkar Dağları’nın Rize sınırları içinde kalan Artvin’in Çamlıhemşin, İkizdere ve Yusufeli ilçelerinde yapılmaktadır.

Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası ve Kaçkar Dağları’nda gerçekleştirilen helix sporu, Türkiye-İsviçre ortaklığı olan Türkiye-Ayder Heliski Havacılık ve Turizm Şirketi tarafından gerçekleştiriliyor.

Bölgedeki teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından hava şartlarının normale dönmesiyle birlikte üç helikopterle başlayan etkinliğin ilk haftasına 16 kişilik sporcu grubu katıldı.

İsviçre’den 16 sporcu, uygun hava koşullarında Kaçkar Dağları’nda karın keyfini çıkarıyor.

Kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği bölgede paten yapan sporcular için güvenlik en üst seviyede tutuluyor.

Sporcular tepelerde olduğu kadar karla kaplı çam ormanlarının ortasında da adrenalin dolu vakit geçiriyor.

Öte yandan bu yıl bölgeye getirilen kar arabası ile sporcular ormanların içine taşınarak burada süzülüyor. Yetkili firma, bölgede bulunan Çamlıhemşin Kayak Spor Kulübü’nün Galerdüzü’nde antrenman yapmasına olanak sağlayan doğal bir pist oluşturdu.

Nisan ayı ortasına kadar sürmesi beklenen etkinlik için bu yıl yaklaşık 400 sporcu akredite edildi.

kesan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu