Haber

İYİ Parti seçim beyannamesini açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

Akşener, Pazar günü Ankara’da düzenlenen 2023 Seçim Beyannamesi ve 28. Dönem Milletvekili Adayları Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan hükümetini “ciddi, beceriksiz ve küstah” olmakla suçlayan Akşener, “Bir insanın dudakları arasında kınanan demokrasiyi ülkemize getirmek için buradayız.”

Akşener, refahın “gerçek bir cumhuriyet ve tam bir demokrasiden” geçtiğini belirterek, “Her inançtan, düşünceden ve yaşam tarzından insanımıza hak ettiği saygıyı gösteren bir bakış açısıyla, milletimizi ayakta tutan bir Türkiye yaratacağız. 14 Mayıs’tan itibaren Cumhuriyetimizin ikinci asrı.” İyi ve yeni bir toplumsal sözleşme sözü veriyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı bu kapsamda yaklaşık 3 bin maddeden oluşan bir seçim beyannamesi hazırladıklarını ifade etti. Akşener, kaydettiği ‘kişiye özel’ beyanla ilgili olarak, “İYİ Parti hükümeti altında, her bir vatandaşımızın bireysel koşulları, ihtiyaçları ve sorunları çerçevesinde özel olarak hayata geçireceğimiz taahhütlerimizi derledik.”

Kadına yönelik şiddetle mücadele vurgusu

Akşener konuşmasında kadına yönelik şiddete vurgu yaptı. Akşener, “Ahlakı kadın bedeni üzerinden tanımlamaya çalışan kirli zihniyete son vermenin ve her geçen gün artan taciz, tecavüz, şiddet ve cinayetlere karşı kadınları ayakta tutmanın sözünü verdik.” Akşener, “‘Kadın evinin süsüdür.’ ‘O saatte orada ne işi vardı’ dediler. “Sonuç neydi? Ceren, Özgecan, Şule, Pınar, Emine, Raziye, Dilara ve daha birçok kadını yaşatamadılar” dedi.

Akşener, partisinin dış politikası ve diplomasi planlarıyla ilgili olarak Erdoğan hükümetinin kişi bazlı politikalarını eleştirdi. Akşener, “Dış politikada ‘dostum Macron’, ‘dostum Trump’, ‘dostum Putin’ dönemi kapanacak ve Türk Dışişleri Bakanlığı tüm kurumsallığıyla geri dönecek” sözü verdi.

DW / BU,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haberferizli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu