Haber

Çin krizi körüklüyor: Ada çevresinde 32 askeri uçak!

Taiwan News’in haberine göre Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHC) ait 10 askeri uçak ve 7 askeri deniz aracının, 19 Temmuz yerel saatle 06:00’dan itibaren Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği bölgeye 24 saat içinde girdiğini duyurdu.

Bunlara ek olarak bakanlık, yerel saatle 07:00 itibariyle Tayvan çevresinde 22 Çin uçağı ve 7 geminin daha tespit edildiğini bildirdi. Söz konusu 22 uçaktan 13’ünün Tayvan Boğazı ucuna veya Tayvan’ın “Hava Savunma Kimlik Alanı”na (ADIZ) girdiği belirlendi.

Bakanlık, askeri araçların faaliyetlerini istihbarat, gözetleme ve keşif sistemi (ISR) ile takip ettiklerini ve kendi savunma ve devriye araçlarının sahaya yerleştirildiğini bildirdi. Çin’in Temmuz ayında Tayvan çevresine toplam 306 askeri uçak ve 132 gemi gönderdiği kaydedildi.

Tayvan, olası işgal girişimlerine hazırlık olarak yıllık “Han Kuang” tatbikatını bu yıl 24-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığın tadını çıkarıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, “Tek Çin” unsurunu vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

hayraboluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu