Ekonomi

Bakan açıkladı: Orta gelirliler için yeni konut projesi geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, proje kapsamında tüketicilerin kullanacakları konut kredilerine ilişkin düzenleme yapılacağını bildirdi.

Proje hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yürüttüğümüz, orta ve üst orta sınıfa hitap eden bir projemiz var. Bu proje kapsamında konut çalışmaları yapıyoruz. sizin de sıkıntı çektiğiniz ve tüketicinin konut alırken kullanacağı krediler.Bir yandan konut arzını artıralım müteahhitlerimiz.Bir yandan müteahhitlerimizin yeni projelere imza atmasını istiyoruz,bir yandan da konut kredisi vermek istiyoruz. Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de oturan memurlarımıza yeni ev alacak kardeşlerimize bu fırsatı veriyoruz. söz konusu.

“Projenin inşaatına hızla devam ediyoruz”

Türk kültüründe evin sadece barınma ihtiyacını karşılayan bir yer olarak görülmediğini, aynı zamanda “ocak, yemek, gelenek, kültür, aile” anlamlarına geldiğini anlatan Kurum, “TOKİ Başkanlığımızla birlikte 1 milyon adet ürettik. 20 yılda 170 bin sosyal konut ürettik ve üretmeye devam ediyoruz.Şu anda 81 ilimizde 750 şantiyemiz var. Gece gündüz çalışıyoruz. Şu anda 138 bin konut ve projenin inşaatına hızla devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesiyle Türkiye’de yeni bir dönem başlattıklarını ve projeye 8 milyondan fazla başvuru yapıldığını kaydeden Kurum, 5 milyon 135 bin başvurunun katılmaya hak kazandığını söyledi. Piyango.

45 ilde çekilişlerin tamamlandığını kaydeden kurum, “Sosyal konut projemiz kapsamında 2023 Mart ayına kadar tüm illerimizde çekilişlerimizi tamamlayacağız. İlk 250 bin konutumuzu önümüzdeki günlerde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Hız kesmeden en geç 2 yıl.” söz konusu.

Bu projenin de ikinci faz olacağını belirten Kurum, bu yatırımların 900 milyar lirayı aşan yatırım bedeli ile inşaat ve gayrimenkul iş kolunun gücüne güç kattığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu